A. Laverne, Paris – 4/300 – Renowacja cz. II

Dość sporo czasu temu rozpocząłem renowację obiektywu A. Laverne, Paris – 4/300. Sprawa nietrudna, ale czasu mało było więc lekko się całość przeciągnęła. Ale powoli dobrnąłem do końca zabawy z tym szkłem. Po czyszczeniu jak widać w pierszej części zeszło wyczernienie wewnętrzne obiektywu. No i dobrze, bo i tak było do niczego. Wnętrze zostało ponownie poczernione.

Nowe wyczernienie wnętrza obiektywu,

Drugą rzeczą jaką trzeba było naprawić to usunięcie separacji soczewek. Tu akurat sam nie dałbym sobie rady więc poprosiłem o pomoc pracownię optyki instrumentalnej, która podjęła się rozklejenia, wyjustowania i ponownego sklejenia soczewek. Cieszę się, że firma znalazła chwilę na zajęcie się moimi soczewkami, wszak ma mnóstwo zamówień na porządne przyrządy optyczne, nie tam taki pikuś jak rozklejone soczewki…

Soczewki z usuniętymi separacjami, dodatkowo wyczyszczone, i wypolerowane, git robota!

Wcześniej pisałem, że tylna grupa soczewek jest uszkodzona, okazało się jednak, że przednia, gdyż to obiektyw typu Petzval, co oznacza że tylna grupa jest niesklejona i przedzielona poduszką powietrza. Szkło złożone przedstawia się imponująco. Nic tylko montować do aparatu i robić zdjęcia.

Szkło kryje 8×10 cali na pewno. Sam kupiłem je by przykryło ten format, ale potem kupiłem sobie aparat 10×12 cali i tu przy nieskończoności jest winieta, niemniej przy portretach na pewno jej nie będzie. A głębia ostrości będzie papierowa. I o to chodzi 😉 Na koniec logo z obiektywu.

Eh, kiedyś to potrafili sztukę uprawiać nawet w opisywaniu obiektywów. Szkoda, że teraz tak już nie ma. Wkrótce pokażę zdjęcia na mokrej płycie zrobione tym obiektywem. Tymczasem do usłyszenia.

~ - autor: czarnobialykwadrat! w dniu 23 czerwca 2013.

Komentarze 4 to “A. Laverne, Paris – 4/300 – Renowacja cz. II”

  1. […] renowację tego obiektywu jakiś czas temu [etap I, etap II], jednak wciąż brakowało przysłowiowej kropki nad i. Obiektyw ma miejsce na przysłony typu […]

  2. Pytanie czy to był zakład w Józefowie? 🙂 Jaki był koszt poklejenia tych soczewek?

  3. będę wdzięczny 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: