Migawka KODAK Ball Bearing – Naprawa

No może nie naprawa a złożenie w całość. Kupiłem jakieś 4 lata temu. Sprzedający powiedział, że są wszystkie części ale jest rozłożona i wystarczy ją złożyć. Cóż, temat w sam raz dla mnie. Niestety potem czasu się zrobiło mało, potem gdzieś owa migawka zaginęła w domowych przemeblowaniach. I oto wczoraj ją znalazłem i postanowiłem w ramach uczczenia dnia wojska polskiego złożyć ją w całość. Niestety, wszystkich elementów nie było. Celowo piszę elementów, a nie części, bo wnętrze było całe, natomiast brakuje szyldu z napisanymi czasami. Może przy okazji trawienia ramek pod ambrotypy sobie i takowy wytrawię. Ale do rzeczy. W zasadzie będzie dużo zdjęć z procesu. I jeden filmik na koniec. A co ;]

Tak niej więcej wyglądał bałagan przed rozpoczęciem pracy. Na zdjęciu nie ma tylko brakującego szyldu i pierścienia przysłony, który jest w komplecie, ale po prostu miał focha i nie chciał tfp pozować.

Mało części więc myślałem, że czegoś brakuje :]. Zacząłem składać migawkę po kolei. Zamiast pisać zarzucam zdjęcia step by step z ewentualnymi komentarzami jeśli są potrzebne.

Tutaj, składając przysłonę należy uważnie wpasować wywinięcia z blaszki (strzałka czerwona) w rowki. Teraz w obiektywach stosuje się piny, a kodak wybijając otwory w listkach przysłony używał narzędzi które od razu wywijały kołnierz, który zachowywał się jak pin. Sprytne rozwiązanie. Wada – duże tarcie i potrzeba mocnego kontrowania pierścieni. Inaczej kołnierze mogą wypaść z rowków.

Jedziemy dalej:

Zaznaczyłem śruby trzymające pierścień przysłony. Je właśnie należy mocno skręcić tak by nie pozostawić za dużego luzu. Inaczej kołnierze w listkach wypadną z rowków i przysłona przestanie pracować.

Całość została włożona w korpus migawki. Czerwonymi kwadratami zaznaczyłem miejsca skręcenia tych części. teraz pod przysłoną spoczywają listki migawki. Jak źle dokręcimy śruby, migawka się rozsypie i zaczynamy od nowa ;]

Czas założyć pierwszy element czaso odmierzacza ;] Nie da się go założyc źle. Po prostu inaczej niż na zdjęciu nie będzie pasować nigdzie (czyżby podstawy LEAN TPM?) Uwaga na sprężynkę której miejsca zaczepienia pokazałem strzałkami.

Kolejna sprężyna. Ta zaznaczona na czerwono będzie odpowiadać za zamykanie się migawki. Zielona strzałka pokazuje zahaczenie sprężyny z tego i poprzedniego kroku. To konieczne do prawidłowego działania.

Teraz już z górki. Zakładanie spustu migawki

I kolejnych elementów sterujących (tym razem czasami T i B)

Czas na przykrytą deklem migawkę ze szkiełkiem i szkiełko itself, które w migawce sobie siedzi:

Rapid Rectilinear Bausch&Lomb Optical Co.

A na koniec film z działania migawki na 1/25s.

Szczerze mówiąc nie sądziłem, że tak prosty mechanizm może mieć tyle ustawień (wszak jest to pięć czasów z czego 3 są odliczane, a dwa to T i B) Nic dziwnego że kodak przez tyle lat był nie do pobicia.

Reklamy

~ - autor: czarnobialykwadrat! w dniu 15 sierpnia 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: