Carl Zeiss Tessar 40cm/4,5 – szczęśliwy finał

Uf. Udało się w końcu doprowadzić do końca projekt odbudowy obiektywu Carl Zeiss Tessar 40cm/4,5. Projekt ciągnął się dość długo z uwagi na notoryczny brak czasu oraz inne mniej przyjemne epizody. Niemniej udało się już dokończyć. Samą przysłonę zrobiłem już jakiś czas temu. Można znaleźć post o tym post tutaj. Teraz przyszedł czas na poczernienie wszystkiego, dopracowanie obiektywu pod względem połączeń gwintowych, które to było w tubusie i na pierścieniach trochę pozaklepywane. Udało się je odtworzyć tokarką. Dodatkowo problemem było zamontowanie bloku przysłony w korpusie, gdyż nie było że tak powiem do czego się „doczepić”.

Po operacji toczenia gwintów tubus wewnątrz był porysowany. Dlatego też zeszlifowałem warstwę anodową i pomalowałem matową farbą czarną którą wraz z tubusem wypaliłem w piekarniku.

Poczernione wnętrze tubusa

Potem zamontowałem w tubusie przysłonę. W sukurs przyszły mi tu otwory w obudowie, które posłużyły za otwory ustalające nieruchomy pierścień przysłony. Później założyłem listki, ruchomy pierścień i zablokowałem go 3 pinami w rozstawie 120′.

Zainstalowana przysłona, lekko przymknięta.

Pozostało tylko zainstalowanie pierścienia napędy przysłony, co było ciężkie, bo tubus okazał się nieokrągły, jakby ktoś go nadepnął. Jest lekką elipsą, zatem pierścień ciężko ciężko się kręcił. Teraz jest już ok.

Zamontowany pierścień napędu przysłony.

Finalnie udało się złożyć wszystko. Gwinty są już ok, przysłona działa. Jedyna rzecz jaka została to wyskalowanie przysłon na pierścieniu, ale to już najmniejsze zmartwienie. Wkrótce pierwsze zdjęcia 😉

Piękny Carl Zeiss Tessar 40cm/4,5

~ - autor: czarnobialykwadrat! w dniu 17 grudnia 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: