Jak wyczyścić ręce z plam po AgNO3?

No właśnie, każdy kolodionista wie co to czarne palce i dłonie od azotanu srebra. Jak jest się artystą przez duże a, można tak sobie uświnionym chodzić i lansować się. Niektórzy jednak, tak jak ja np. muszą iść do pracy na etat a tam no nie wypada wyglądać jak po jakiejś chorobie.

Mówi się, że się nie da zmyć plam po AgNO3. Owszem zmyć się nie da, ale da się chemicznie usunąć. Na dłoniach mamy fizjologicznie chlorek sodu. W kontakcie z azotanem srebra tworzy halogenek AgCl, chlorek srebra, który oprócz tego, że jest światłoczuły, sam się wywołuje pod wpływem promieni UV. Stąd właśnie na rękach plamy. To naświetlony i wywołany chlorek srebra.

1

Jak już paluchy mamy uświnione, należy je polać jodyną. Jodyna zareaguje z wywołanym chlorkiem srebra, „zamieniając” go w jodek srebra, który też jest światłoczuły i się naświetla, ale się samoistnie nie wywołuje.

2

Jodek srebra ma odcień seledynowy. Plamy po jodynie wyglądają mniej więcej tak:

3

Widać, oprócz śladów samej jodyny, że plamy ciemne po azotanie srebra zamieniły się w jasne. To właśnie jodek srebra. Teraz mamy dwa wyjścia, albo już odpuścić, bo po „przemieleniu” śladów po samej jodynie przez organizm plam z jodku srebra prawie nie będzie widać.

4

Albo jeśli nam to przeszkadza (a w szczególności zapach plam bo choć nie jest nieprzyjemny to przynajmniej dziwny) należy zastosować sztuczkę ciemniową utrwalania normalnym utrwalaczem. Zmywamy w ten sposób niewywołane halogenki, zupełnie jak na negatywach, tyle że z paluchów.

5

Oczywiście można też drzeć pumeksem, ale po co 😉

Reklamy

~ - autor: czarnobialykwadrat! w dniu 23 Maj 2015.

Komentarzy 6 to “Jak wyczyścić ręce z plam po AgNO3?”

  1. dziekuje pieknie za nieoceniona pomoc! azotan wyladowal na polowie mojego brzucha I biuscie 😀 wiec bede miala zabawe. Jodyna I tiosiarczan sodu zamowione, poniewaz w UK jodyna nie jest dostepna w aptece O.o

  2. Jak długo trzeba trzymać tą jodynę?

  3. […] pisałem jak usunąć plamy z AgNO3 z rąk. Ale wiadomo, że poza rękami, możemy nieźle uświnić sobie ciuchy. W przypadku ubrań jodyna […]

  4. Jak zrobić sztuczkę ciemniową z naturalnym utrwalaczem?
    Czy jodyna plus ta sztuczka pomogą na plamy azotanu srebra które utrwaliły się w lampie UV?

    • Wkładasz ręce do kuwety z utrwalaczem i robisz to co przy utrwalaniu, czyli ruszasz kuwetą. Im cieplejszy utrwalacz tym lepiej. Tak pomoże na AgNO3 złapane przez UV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: