Przeszłości Szepty Niezwykłe – CDS Krosno

31 marca 2016, w Krośnie w Centrum Dziedzictwa Szkła, miałem przyjemność, dzięki Pani Hannie Wajdzie-Lawerze, pokazać swoje zdjęcia podczas mojej kolejnej wystawy prac wykonanych mokrym kolodionem.
O wszystko zadbano, za co po raz setny dziękuję. Zaproszenia, plakaty, wino, ciastka… Dosłownie wszystkim się Pani Hanna zajęła. Wernisaż (jak i wystawa, która trwa do końca maja) zaplanowany był w Piwnicach Przedprożnych na rynku w Krośnie. Klimatyczność ceglanych pomieszczeń i sklepień wspaniale korespondowała z pracami na szklanych taflach.

smDSCF2782

smDSCF2784

smDSCF2803

smDSCF2797

smDSCF2785

smDSCF2795

Ludzi chcących zobaczyć zdjęcia jak i pokaz tej dawnej, uważanej dziś za szlachetną zupełnie niesłusznie moim zdaniem, techniki rejestrowania obrazu było całkiem sporo.

smDSCF2903

Jak się okazało, zanim jeszcze zaczęliśmy się dobrze rozkręcać o rozmowę poprosiła mnie pani z Radio Rzeszów. smDSCF2805

Podczas całej imprezy opowiadałem o procesie mokrego kolodionu, dlaczego się nim zająłem, skąd wziął się pomysł na ten projekt. Odpowiedziałem, też na kilka pytań dość technicznych z zakresu przeprowadzenia procesu. Zawsze pomagam i odpowiadam na pytania dotyczące pracy z mokrym kolodionem. Przyszedł w końcu czas na pokaz techniki.

Najpierw opowiedziałem o swoim aparacie, jego renowacji itp. Niektórzy ludzie nie wiedzieli, że istnieją aparaty inne, niż takie co się widzi obecnie lub widziało jeszcze 20-30 lat temu.

smDSCF2790

Modelki miały stroje z epoki, a ich głowy spoczęły na podtrzymce 🙂

smDSCF2959

smDSCF2955

Zadecydowaliśmy, że przysłoną roboczą będzie blaszka f4 🙂

smDSCF2927

W międzyczasie odpowiedziałem na kilka pytań. Między innymi, czemu na matówce wszystko jest odwrócone do góry nogami itp 🙂

smDSCF2913

Po naświetleniu płyty 10×12 cali i jej wywołaniu w ciemni, utrwalanie zrobiliśmy przy świetle. Zawsze tak robię, bo bardzo lubię reakcję ludzi na efekt zmywania z płyty nienaświetlonych halogenków srebra, gdy z obrazu negatywowego wyłania się najpierw nicość, a potem obraz pozytywowy.

smDSCF2961

smDSCF2965

smDSCF2941

smDSCF2954

Zdjęcia z wernisażu wykonał Maciej Kondera

 A na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z pracami pochodzącymi z projektu.

~ - autor: czarnobialykwadrat! w dniu 2 kwietnia 2016.

Komentarze 3 to “Przeszłości Szepty Niezwykłe – CDS Krosno”

  1. Marcin, wielki szacunek!

  2. Niektóre ambrotypy są ładne, ale te nagie są mega niestetyczne i wręcz niesmaczne,modelki też tragos

    • Cenię zdanie wielu ludzi. Być może Ci nie odpowiadają niektóre zdjęcia. Komentowanie jednakże modelek nie jest na miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: